19 Mayıs 2013 Pazar

Kadın Çalışsın Mı?


çalışan anne


Bazen duyuyorum bazı insanlardan, çocuğu için çalıştığını söylüyor, ne istiyorsa alabilmeliymiş, ona iyi bir gelecek planlıyormuş... 

Sevgiyle yoğrulmamış bir gelecek ne kadar iyi olabilir?
Sevgiyle yoğrulmuş bir gelecek için...
Uzmanlar bu konuda yaklaşık olarak en aşağı dört sene bebeğin anneyle beraber olması gerektiğini, güven ve sevgi duygusu gibi temel duyguları bu birliktelik ile kazanacaklarını dile getiriyorlar.

Çocukla sağlıklı iletişim ne isterse alayım mantığı değildir ki.


Annesi ve babası çalışan ve gelirleri gayet iyi yalnız çocukları çok mutsuz insanlar tanırım, bir tanesi lisede arkadaşımdı. Kız, sevginin ne demek olduğunu bilemiyordu, iyi niyetliydi ama tavırları çok farklıydı, aldığı harçlık fazlaydı ama mutlu değildi, insanına göre para harcardı, para durumu iyi olana daha pahalı hediyeler vs, ailesiyle arası iyi olan insanlara imrenirdi, kıskanırdı, aile sevgisinden mahrum büyümüş biri bu, küçükkenki iletişimlerini az çok görebiliyorum büyüdüğünde ailesiyle arasında saygı ve sevginin yeterli olamayışından.

Para durumları çok iyi olmayan sadece babanın çalıştığı yalnız sevginin söz sahibi olduğu ailelerde biliyorum, huzurlu bir yuva. Yine bir tane çok yakınımdan bir ailede gördüm bunu da, bu sadece bir örnek daha nicesi mevcut... Belki çocukların her istediği olmamıştır ama mutlular, şimdi para durumları iyi ama eskiden sıkıntılı zamanlar da geçirmişler. Ev halkı birbirine saygılı ve sevgili. 

 
Aynı şekilde anne ve baba ikisi de çalışan ve huzurlu evler de biliyorum.

Mesele bilinçli olmak, bilinçle yuva kurmak, bilinçle yuvaya sahip çıkmak değil midir?
Değer verdiklerimizle nitelikli vakit geçirmek değil midir?

Sadece maddiyata ihtiyaç olsaydı insan sadece maddeden var olurdu. Oysa ki bizim ruhumuz var, değil mi?

Bir insan statüsü ne olursa olsun çabalamadan, bir uğraşı göstermeden, ilim öğrenmeden duruyorsa o insanın kendisine saygısı yok demektir. Ev hanımı demek boş durmak değildir, boş duruyorsa eğer kendine saygısını yitirmiştir, hayata sevgisini de belli oranda.

Fizyolojik yapısını da göz önünde tutarak kocasına ve çocuklarına nitelikli vakit ayırabilecekse, saygılı bir iş ve iş yeri bulabilecekse isterse çalışır. Kadının tercihi bu.


Büşra Şükran 

3 yorum:

 1. Bir toplumu kadın yetiştirir.
  Eskiden kadınlarımız çocuklarını yetiştirirdi o çocuklar iyi yerlere gelirdi.
  Şimdi çocukları bakıcılar yetiştiriyor durumumuz ortada. Bıkkın, sevgi saygı kavramını bilmeyen anneye aç ve anneye kızgın çocuklar.
  Temelleri sağlam olmayan bir yapıdan ne beklenebilir.
  Çocuklarda öyle, eğer temelleri sağlam değilse o çocuktan ne beklenebilir ki.

  Kadın çalışmalı mı? Bir anneyse bence çalışmamalı.
  Güzel yazınız için Rabbim sizden razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız bir toplumu elbette kadın yetiştiriyor, yorumunuz için teşekkür ederim, sizden de. :)

   Sil

HERKES YORUM YAPABİLİR.
Siteniz veya bloğunuz yoksa, profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın, AD yazan kısma adınızı yazın, URL kısmını doldurmasanız da olur, yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir.

Fikirlerinizi paylaşıp bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...