19 Nisan 2013 Cuma

Kredi; Huzurumuzu Bozdun!faizsiz kredi


Kredi huzurumuzu bozdun kredi.

Kocam ve çocuklarımla çok mutlu bir yuvamız vardı.


Bir sıkıntımız vardı evimiz yoktu.

Her ay yüklü bir miktar kiraya vermek bizi çok üzüyordu.

Tabi banka reklamlarınında etkisine kapıldık. Kira öder gibi ev sahibi olun, şimdi ev sahibi olmak çok kolay vs. reklamlar adeta bizi cezbetti.


Kocamın geliri iyiydi. Ev sahibini niye zengin ediyoruz alalım bir ev dedik.

Ev bakmaya başladık. Nasıl olsa taksitle ödeyeceğiz diye ödeme gücümüzden daha yüksek evlere bakıyorduk.

En son bir evi çok beğendik. Ev sahibi çok iyi bir adamdı. Bizi çok uyardı. Bu borçların altından kalkmanın çok zor olacağını, birikim yapıp ev almamızın daha iyi olacağını, yuvalarda huzurun bu gibi sebeplerden bozulduğunu ve krediyle (faizle) iş yapmanın çok büyük günah olduğunu Kur'an'da bunun bir çok yerde geçtiğini söyledi ve bu etkileyici ayeti bize okudu:

-Faiz yiyenler, şeytanın çarptığı kimselerin kalkması gibi kalkarlar/davranırlar. Bu hal onların, “Alım satım da tıpkı faiz gibidir” demeleri yüzündendir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bu nedenle, kim Rabbinin öğüdünü dinler ve hemen faizden vazgeçerse, evvelki kazançlarını koruyabilir ve onun hakkında karar vermek artık Allah'a kalır; faize geri dönenlere gelince, içinde süreli kalacakları cehennemin yâranı onlardır. Bakara-275

Ev sahibimizi o zaman  ciddiye almadık, hatta krediyle almamızı istemiyor acaba evinde sorunmu var diyede düşünmekten kendimizi alamadık. Ama evinde en ufacık bir sorun yoktu. Sadece bir din kardeşini uyarmaya çalışmıştı ev sahibimiz. Evi beğendikten sonra hemen krediye başvurduk. Ödeyemeyeceğimiz borcun altına girmişiz meğer. Faiz oranına kanıp toplam maliyeti hesaplamadık. 0,000... lara kandık. Aylık orana bakıp, yıllık oranı gözmüzden kaçırdık. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmadık.

Ve kredimiz çabucak çıktı. Yeni ev, yeni eşyalar lazım diyerek birde yeni eşyalar aldık evimize.

Kocamın aldığı maaşın yarısından fazlası krediye, bir kısmı da aldığımız eşyaların borcuna gidiyordu.

İlk aylar evin güzelliği, rahatı katlanırız diye düşünüyorduk. Meğer yanılıyormuşuz.

Daha sonra borçlardan evin bütçesine ve çocukların okul masraflarına para yetiştiremez olduk.
Bu olaylar olurken ikimizinde sinirleri fazlasıyla geriliyordu ve birbirine saygılı daha o güne kadar birbirine kötü bir çift laf etmemiş biz çok şiddetli kavgalar eder olmuştuk. Ev sahibimiz meğer haklıymış, huzur eksilen hatta kaybolabilen bir şeymiş.

Para yetmeyince kocam ek bir işe başladı. Artık daha yorgun ve tahammülü az bir insan olarak dönüyordu eve. Hem çocuklarla onu gördüğümüz zamanlar oldukça azalmıştı. Çok mutlu olan bir aile olan biz artık mutluluğumuzu ve neşemizi kaybetmiştik.

Böyle bir kaç sene geçirdik. Bende çalışmak istiyordum ama sağlığım buna izin vermiyordu.
Evde ufak tefek bir şeyler yapıp satıyordum ama yinede borç belimizi büküyordu.


Sonra eşim işten çıkarıldı. Elimizde sadece yaptığı ek işten kalan para kaldı ve o da anca boğazımıza yetiyordu. Bu süre zarfında 2 ay arka arakaya kredi borcumuzu ödeyemedik ve banka bize 1 ay süre tanıdı ödeyemezsek evimizi satacaklarını söylediler. Çok üzüldük, çok yıprandık ama parayı denkleştiremedik ve evimiz satışa çıkarıldı.

Evimiz satıldı çok şükür ki satılan para daha önceki senelerde ödediklerimizle beraber borcumuzu kapatmaya yetti. Evimiz elimizden gitti ama bu haber bir nebze olsun içimize su serpti.
Şirin ve hesaplı bir eve kiraya çıktık. İlk bir kaç ay biraz sıkıntımız oldu.

Kocam tekrar eski işine benzer bir pozisyonda işe başladı bu süre zarfında ek işine de devam ediyordu. Bir gün işten döndüğünde konuşmak istediğimi söyledim ve konuşmaya başladık.

Artık ek iş yapmasını istemediğimi söyledim. Kocam ev hayallerimiz ne oldu diye sordu.
Dedim ki ona, geçen sefer hem Allah'ın men ettiği şekilde hemde boyumuzdan büyük bir işe kalkıştığımız için çok sıkıntı çektik, neredeyse aramızdaki saygı tamamen kaybolacaktı ve sen insanın kaldıramıyacağı bir iş temposunda çalıştın.

Amacımız mutlu, huzurlu bir şekilde ev sahibi olmak değil miydi? Ama biz o süre zarfında mutluluğu ve huzuru bulamayan sürekli borç ödemekle çırpınan, aklı sürekli hesapta olan insanlar olup çıktık. 


Tekrarladı 'ev hayallerimiz vardı, senle hep bu hayali kurardık.'
Dedim ki; evet ev hayallerimiz vardı ama içinde mutlu olacağımız, mutluluğumuzu artıracak bir ev.
Ne yazık ki ödeyemeyeceğimiz borçların altına girmişiz. Ben seninle ve çocuklarımla mutlu olmak istiyorum. Mutsuzluğu, huzursuzluğu paylaşmak istemiyorum.
Hem nasip olursa işlerimiz, bütçemiz düzelirse ufak ufak kenara para koyup bütçemize göre bir evde ilerde alabiliriz. Ama ille de alacağız diye bir şey yok. Bir ev ne kadar güzel olduğuyla ya da  kiracı olmakla veya mülk sahibi olmakla değil, içindekilerin neşesiyle mutluluğuyla güzel.
Bunu anladım ve eski mutlu günlerimizi özledim. Aramızdaki saygıyı tekrar kazanmalıyız ve sevgimizi canlandırmalıyız derim.


Konuşmamın sonunda kocamla ağlaya ağlaya sımsıkı sarıldık. Şimdi mutluluğumuz için ikimizde elimizden geleni yapmaya hazırdık.


Gülşah D.21 yorum:

 1. yazın bana inanılmaz kötü hisettirdi
  oysa bizde kredi için bankarlar ile görüşme içindeydik
  sürekli gelen mailler tlfonlar inşaat şirketleri siteler muteahitler
  :SS
  bu yazıyı eşimede okutucam eminim benm gibi eşimde bu fikirden vazgeçecekdir..

  ŞAhsen bi miktar birikimimiz var o yüzden biraz rahatız ama ben dublex diye tutturduğumdan bekliyip duruyoduk..
  Bu yazı ibret alınası

  iyikide paylaşmışsın

  izninle bende bunu blogumda paylaşmak istiyorum
  ki bir çok arkdşıma ulaşsın ve ben gibi kredi arefesinde olanlara ders olsun..

  Size sabır ve sağlıklı uzun ömürler diliyorum
  herşeyin başı sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaALLAH bu konudan vazgeçersiniz.
   Belli bir miktarınızda varmış. Birazda bekleyip evinizi alabilirsiniz. Rabbim yardımcınız olsun.

   En son kararınızı bildirirseniz çok sevinirim.
   Size kardeşimle dua ediyoruz. İnşaALLAH krediye bulaşmadan bir yuvaya sahip olursunuz.

   Sil
 2. keşke eniştemde akıllananlardan olsa. krediyle krediyi ödeyip büyük bir şey yaptığını zannetti.Ama elinde avucunda borçtan başka bir şey kalmadı. Tabi akılsız insanın derdi bizi de sardı. Rabbim şaşırtmasın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaALLAH, biz dularımızı eksik etmeyeceğiz.
   Rabbim cümlesini akıllananlardan ve aklını kullananlardan eylesin.

   Sil
 3. çok etkileyiciydi gerçekten şu sıra kredi almayı düşünen biri olarak ::(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bu konuyu bir kez daha düşünün.
   Rabbim yardımcınız olsun.

   Sil
 4. ne evliyim, ne ev alma konusunda hayallerim var ama rabbim yaşatırsa gelecek günler için kulağıma küpe oldu bu yazı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabbim sizede hayırlı ve doğru yolda bir eş nasip etsin.
   Yolundan şaşırtmasın.

   Sil
 5. bir solukta okusum inanin
  Allah zorlarinizi kolaylastirsin .hayirlisini nasip eylesin size. Sükür azi cogaltir
  muhabbetle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dualarınız için sağolun.
   Rabbim razı olsun.

   Sil
 6. yüreğine, kalemine sağlık arkadaşım, çok içten ve samimice, ders verici,

  Bir ev ne kadar güzel olduğuyla ya da kiracı olmakla veya mülk sahibi olmakla değil, içindekilerin neşesiyle mutluluğuyla güzel.

  harika bir tespit

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En can alıcı noktayı bulmuşsunuz.
   Bir ev ne kadar güzel olduğuyla ya da kiracı olmakla veya mülk sahibi olmakla değil, içindekilerin neşesiyle mutluluğuyla güzel.

   Rabbim huzurumuzu eksik etmesin ve yolundan ayırmasın. Hayat zor ama onu en çok bizler zorlaştırıyoruz.

   Sil
 7. Rabbim ilerde kalbiniz gibi güzel bir ev almaya nasip etsin inşaallah size. Evin içinde huzur yoksa saraylarda yaşamışsınız hiç bir anlamı yok. Rabbim huzurunuzu mutluluğunuzu bozmasın. Güzel ve umutlu günlere uyanın inşaallah. Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dualarınız için sağolun.
   Rabbim sizinde kalbinize göre versin.

   Sil
 8. Yazılarınızı çok beğendim, günümüzde içiçe girmiş doğru ve yanlış kavramların güzel analizlerini yapıp onlara dikkat çekmişsiniz, eminim birçok kişi yazılarınızda kendi yaşamlarından kesitler bulacak, ya da kimileri de benzer adımlar atmadan önce düşünmeye sevk olacak. çok faydalı gördüm yazılarınızı, ve bu yazınızı da facebook sayfamda paylaştım. İzniniz olursa zaman zaman diğerlerini de paylaşmak isterim. belki amacınıza küçük bir katkı sağlamış olurum.
  https://www.facebook.com/Hanimlarburada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarımızı okuduğunuza çok sevindim.
   Elimizden geldiği dilimizin döndüğü şekilde kardeşimle beraber bir şeyler yazmaya çalışıyoruz. Okuyanlar bir nebze olsun faydalanırlarsa bizim için ne mutlu.
   Amacımız Rabbimizin rızası bu bloguda o yüzden açtık duadan unutmayın.

   İstediğiniz konuları paylaşabilirsiniz.
   Teşekkür ederim bu ince düşünceniz içinde.

   Sil
 9. Güzel yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
  Blogumun sağ üst kısmında bir açıklama var çoğu arkadaşımın gözünden kaçmış sanırım, yazdığımız hikayelergerçek hayattan izlenimlerimizdir diye..

  Yazdığımız yazılar(kardeşimle beraber yazıyoruz BÜŞRA ŞÜKRAN imzalı olanlarda ona ait)
  Hepsi gerçek hayattan gerçek olaylar.
  Kredi mevzusu şu an için günümüzün en büyük kanayan yaralarından biri diye düşündüğüm için bu yazıyı kaleme aldım. Haberlerden, medyadan hepimiz takip ediyoruz binlerce kişinin evine el konuluyor, yüzlerce yuva bu sebepten yıkılıyor, yıkılmayanlarda çok hasara uğruyor ve en önemlisi bu bir haram(faiz) çoğu insan kredi alırken bunu düşünmüyor göz ardı ediyor. ve insanların başına belirttiğim gibi bir çok felaket geliyor bu haramın bereketsizliğinden geliyor.

  Rabbim hepimizin yardımcısı olsun, ve 1 kaç arkadaşım kredi arefesinde olduğunu söylemiş lütfen bir kez daha düşünün bu mevzuyu hem bu dünyanız hemde ahiret hayatınız için.
  Selametle...

  YanıtlaSil
 10. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 11. Ben yaklaşık 5 yıl önce jpy ile ev aldm 150milyarlık dubleks suan 5yıl oldu ve ben bittim daha 5 yıl var ama ödiyemiyorum 350bin tl ye mal oldu ev bana.
  Evlillik hayatmda ne huzur kaldı ne de mutluluk.
  Eski bir banka çalısanı olarak asla bankalara bulaşmayın kapısı önunden bile geçmeyin benim başım yandı
  sizlerin yanmasın
  Yüce Allah hepimizin yardımcısı olsun
  Sevgi ve Saygılarımla
  Haldun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür ki bilinçlenmişsiniz. Bunlar hayatın içinden gerçek olaylar okuyanlara bir nebze faydamız olur inşaAllah.

   Rabbim yuvanıza mutluluk ve huzur versin.

   Sil
 12. evet gercekten boyle dunyalık umutları olan insanlar icin özellikle benim icin cok güzel bi örnek olmus umarım derinlerdeki bana iyi bi ders olmustur bende bi ara ev diye diye benligimi unutanlardandım ama şimdi igleşiyorum Allahın izniyle asıl evin inşallah yüce Allahın bize hazırlattığı diğer dünyadakı evlerimiz. Tek odak noktamızın bu olması duasıyla gerisi Allaha kalmış

  YanıtlaSil

HERKES YORUM YAPABİLİR.
Siteniz veya bloğunuz yoksa, profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın, AD yazan kısma adınızı yazın, URL kısmını doldurmasanız da olur, yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir.

Fikirlerinizi paylaşıp bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...